Menu

Pamela Love od Simby

O zapomnianych laleczkach Pamela i Bobby i pochodnych

Dawn

shi4

Wraz z ostatnio opisywaną Angelą przybyła do mnie równie niewielka laleczka. Pierwsza myśl była taka, żeby poszukać dla niej nowego domu, Ale ostatecznie stwierdziłam, że lalka u mnie zostanie jako reprezentacja dość licznej grupy około 16 cm lalek znanych jako Dawn czy Pippa (nie kojarzyć z pewną świnką, czy kobiecym szczegółem anatomicznym...) .

Zaczęłam szukać na jej temat informacji i dowiedziałam się tego i owego. Na pewno więcej w sieci jest stronek o Dawn i Pippie, niż o Pamelkach.

Po wnikliwych poszukiwaniach dowiedziałam się, że moja mała to Dawn. Lalki te były produkowane w latach 1970 - 73 przez firmę Topper, która zbankrutowała. Natomiast Pippy przez angielską firmę Palitoy od 1972 roku. (obecnie, oprócz używanych lalek, które czasem osiągają zastraszające ceny, można kupić ich reprodukcje). Oprócz samej Dawn było całe mnóstwo jej przyjaciółek i oczywiście ten jeden jedyny, ukochany oraz całą masa mebelków i akcesoriów. W większości lalki oparte są na tym samym fece moldzie (z małymi wyjątkami), a odróżniał ich od siebie face paint czy kolor i odcień skóry czy włosów.

Dawn posiadają na plechach sygnaturkę: (c)1970 // TOPPER CORP // HONG KONG //, te rzadsze i cenniejsze sygnowane były JAPAN.

Tych małych i niepozornych laleczek przez te kilka lat, kiedy były produkowane, pojawiło się więcej niż Barbie przez całe lata 70 - te. W Tv puszczano bezliku reklam. Oto jedna z nich:

A teraz już o mojej Dawn. Lalka ta wygląda mniej więcej jak taka miniaturka starszej Barbie (zresztą na nich były wzorowane.. Ma winylowe nogi zginane w kolanach (pojawiały się też nóżki z zawiasami jak u Pamelek), talia skrętna ukośnie. Rączki proste.

pippa

lalka przybyła do mnie w swoim oryginalnym ciuszku, czyli zwiewnej sukieneczce z niebieską górą i białą spódniczką, w pasie ozdobny złoty pasek. Niestety nie mam dla niej butków, a nóżki ma jeszcze mniejsze niż Pamelki!

dawn

dawn

Moja Dawn posiada proste blond włoski sięgające do pasa. Fryzurka często spotykana u pań w latach 70 - tych :)

dawn

dawn

Co podziwiam u tej lalki, to to, że przy tak małych rozmiarach rzęski są rootowane! W ogóle kocham te niebieskie oczyska patrzące w bok.

dawn

dawn

Dawn rozmiarem przypomina Pamelki i mogło by się wydawać, że wszystkim może się z nimi wymieniać. Ale poza tym, że raczej ciuszki pasują (przymierzałam Pamelce), to już mebelki Dawn czy Pippy dla Pamelek są za małe. Różnica kryje s8ię w wielkości główki. Bo Pamelki, mimo, że takiej samej wysokości, mają nieco większą łepetynkę, co powoduje, ze mebelki zdają się być za małe.

dawn

Na poniższych fotkach Dawn w pudle z lat 70 - tych (widać na nóżkach przebarwienia od znajdującego się w środku metalu):

dawn

Oraz jej reprodukcja. Pudełko ma otwierane przednie wieczko jak książeczkę :)

dawn

Obie powyższe fotki zaczerpnięte z Ebaya.

I na zakończenie mała wieczorna sesja mojej Dawn:

dawn

dawn

dawn

dawn

Komentarze (4)

Dodaj komentarz
 • ziutek44

  masz ją !!!! strasznie lubię te laleczki mimo, że to takie maleństwa. twoja jest w super stanie - mojej glowa zzieleniała ze starości i wygląda trochę jak zombiak:)))

  Cudna! Gratuluję! Mam nadzieje, że gromadka sie powiększy:)

 • Gość: [dollbby] *.cn.net.pl

  jejjjj ona jest cudna! Jest gdzieś napewno na mojej wishliscie! Ma cudny pyszczek !

 • stary_zgred1

  Bardzo ciekawe maleństwo. Buziak ma o wiele bardziej dopracowany niż Pamelki. Robi wrażenie modelki z lat 70-tych - mnie przypomina śliczną Twiggy. Szczerze zazdroszczę i będę takiej szukać na targach staroci.

 • shi4

  Bardzo mi miło, ze Wam się Dawn podoba :)
  Ostatnio p0rzyplątała się do mnie jej bliźniaczka, która wkrótce zawita na Allegro...

© Pamela Love od Simby
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci